Jahnke, Kurt



Born: 03.09.1913

Died: 08.10.1993


 
  • joined the 4. Kraftfahr-Abteilung on 01.04.1933,

  • transferred in summer of 1934 to Kraftfahrlehrkommando II Ohrdruf and in October 1935 to the 8th Company of Panzerregiment 1,

  • pursued the career of an Unteroffizier,

  • served with the 8th Company (from 1943 1st Company) in all of the campaigns until late in the war,

  • transferred in 1945 to Stabskompanie I and served as a paymaster Feldwebel, last rank: Oberfeldwebel,

  • settled after the war in West Germany

10 views0 comments

Recent Posts

See All